Vitaalseks ja säravaks

Äripäeva lisa Terve Elu: Vitaalseks ja säravaks

Allikas: www.aripaev.ee • Terve elu • 29.04.2019 • toimetaja Riina Jussila

Autor: Vivika Virve toitumisnõustaja, toitumine.eu

 

 

Äripäeva lisa Terve Elu: Vitaalseks ja säravaksKevadel ärkab loodus ja ka pikas pimedas talvetsüklis kulgenud inimesed asuvad end üles turgutama. Tähelepanu hakatakse pöörama välimusele ja tervisele ning abi otsitakse vitamiinidest. Sageli ei olda aga kindlad, milliseid vitamiine ja millises koguses tarbima peaks.

 

Nii olekski parem enne välja selgitada, kas ja kellele neid üldse vaja on ning millises koguses, sest  niisama millegi tarbimine võib kasu asemel hoopis kahju tuua.

Tegelikkuses peaksime enda eest hoolt kandma järjepidevalt, võttes kontrolli ja vastutuse oma tervise üle ning panustades sellesse aasta ringi. Valides elustiili, kus on omal kohal tasakaalustatud toitumine, trenn ja korralik unerutiin. Kahjuks ei ole see meil kõigil aga erinevatel põhjustel võimalik ja siinkohal saavadki olulisteks abimeesteks erinevad vitamiinid. Kevaditi on eriti olulisel kohal just need vitamiinid ja toidulisandid, mis aitavad taastada energiavarusid pärast pikka pimedat talveperioodi.

Siinkohal tasub välja tuua mõned olulisemad vitamiinid, mille puudujääk võib meie kehas väsimuse sümptomeid tekitada.

Õnneks on üsna palju võimalusi, mida saab teha oma keha heaks energiataseme säilitamiseks või tõstmiseks. Siia alla kuuluvad eelkõige tasakaalustatud toitumine, regulaarselt trenni tegemine ja korralik unerutiin.

Kindlasti on väga olulisel kohal ka värskes õhus, looduses viibimine. Hea oleks igapäevaselt kasvõi üks 30minutiline jalutuskäik teha, et keha turgutada ja energiavarusid tõsta. Kellel aga need asjad paigas ei ole, siis saavad kasuks olla ka erinevad toidulisandid ja vitamiinid, mis aitavad kaasa energiataseme kiireks tõstmiseks. Meeles peab aga pidama seda, et kindlasti tuleb enne toidulisandite kasutusele võtmist konsulteerida arstiga ja veenduda, kas need teie jaoks üldse ohutud ja vajalikud on. Meil kõigil on erinevad vajadused, mis on tingitud meie toitumisharjumustest, elustiilist ja terviseajaloost.

Ennekõike tuleks aga mõelda oma elustiili muutmisele selliselt, et meie organism saaks kõik olulise ja vajaliku kätte aastaringselt läbi tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise. Nii saame ennetada puudujääkidest tulenevaid terviserikkeid, mis mõjutavad meie igapäevast elukvaliteeti.

 

D-vitamiin

Mõjutab kogu meie keha funktsioneerimist ning seda omastame ka sellistest toiduainetest nagu rasvane kala, muna ja D-vitamiiniga rikastatud piim ning piimatooted. D-vitamiinil on oluline roll inimese immuunsüsteemile.

Kõige sagedasem D-vitamiini puuduse sümptom on haiguste ja nakkuste suurenenud risk ning liigne väsimus. Ka depressioon ja tuju langus võivad olla seotud D-vitamiini madala tasemega organismis.

Toidulisandite võtmine võib aidata tõsta energia taset aastaajal, kus me ei saa piisavalt päikese käes viibida ja D-vitamiini omastamine seega raskendatud on.

 

Koensüüm Q10

Toodab meie keha ise loomulikul viisil. Seda leidub keha kõikides rakkudes, kuid nende tase on kõrgeim südames, neerudes ja maksas. Rakud kasutavad CoQ10-t, et kaitsta end oksüdatiivsete kahjustuste eest.

Kui CoQ10 väheneb, ei suuda teie keha rakud toota energiat, mida nad kasvamiseks ja terveks jäämiseks vajavad ning see võib kaasa tuua väsimuse.

CoQ10-t leidub palju kalas, lihas ja pähklites, kuid kui selle tase on juba kehas madalale langenud, siis kiireim moodus selle tõstmiseks on toidulisandit juurde tarbida.

 

Vitamiin B12

Aitab muuta söödud toidu energiaks, mis on vajalik kõikidele keharakkudele. Samuti hoiab see närve ja vererakke tervena ning aitab vältida aneemiat, mis võib nõrgaks ja väsinuks muuta.

B12 vitamiini leidub palju just loomsetes valkudes, nagu liha, kala, muna ja piimatooted. Samuti leidub seda palju maitsepärmis, mida armastavad just taimetoitlased oma B12 varude suurendamiseks tarbida.

Ühesõnaga mängib B12 vitamiin energiatootmisel väga olulist rolli. Vananemine, loomsete saaduste mitte tarbimine ja seedetrakti haigused (nagu tsöliaakia ja Crohni tõbi) võivad kaasa tuua madala B12 taseme, kutsudes esile väsimust ja nõrkust.

 

Raud

Keha vajab hemoglobiini tootmiseks. Hemoglobiin on valk punastes verelibledes, mis transpodib kopsudest hapnikku kogu keha elunditesse ja kudedesse. Kui raua tase kehas on madal, ei suuda punased verelibled hapnikku tõhusalt kudedesse kanda. Selle tulemusel tekib rauapuuduse aneemia, mis väljendub organismis väsimuse ja nõrkusena.

Kõige rohkem leidub rauda lihas ja mereandides. Rauapuuduse aneemia põhjusteks võivad olla suur verekaotus, rasedus ja tasakaalustamata toitumine. Nendel eelnimetatud puhkudel võib olla vajadus juurde tarbida raua lisandit, et vältida rauapuuduse aneemiaga seotus tüsistusi, selhulgas ka väsimus. Kuna ülemäärase raua tarbimisega kaasnevad samuti terviseriskid, tuleb enne rauapreparaadi tarbimist kindlasti oma arstiga konsulteerida.

Äripäeva lisa Terve Elu: Vitaalseks ja säravaks

 

C-vitamiin

Esmane ja kõige olulisem ülesanne on aidata organismil kollageeni toota ning kahjustatud kudesid taastada. Lisaks tõstab imuunsüsteemi ja mängib väga olulist rolli raua imendumisel organismis. Nimelt võib 100 mg C-vitamiini tarbimine suurendada raua imendumist 67% võrra. Selle tulemusena võib C-vitamiini tarbimine aidata vähendada aneemia riski inimeste hulgas, kellel on kalduvus rauapuudusele.

 

Ennekõike tuleks mõelda oma elustiili muutmisele selliselt, et meie organism saaks kõik olulise ja vajaliku kätte aastaringselt läbi tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise.

 

 

Magneesium

Keha jaoks väga oluline mineraal. See on seotud enam kui 300 ainevahetusreaktsiooniga, millest peamine rektsioon on energia tootmine. Iga teie kehaosa südamest luudeni välja, vajab magneesiumi.

Õnneks leidub magneesiumi paljudes toiduainetes. Kõige rohkem just rohelistes lehtköögiviljades ning pähklites ja mereandides.

Üks magneesiumi olulistest ülesannetest on aidata suurendada vastupidavust organismi hapnikuvajadust suurendades. Lisaks toetab magneesium vererõhu taset, vähendab veresuhkru taset ja diabeedi ohtu, tõstab immuunsüsteemi taset, aitab lihastel kokku tõmmata ja lõõgastuda, osaleb energia loomisel ja parandab une kvaliteeti.

 

Melatoniin

Naturaalne hormoon, mis mängib olulist rolli meie une juures. Seda toodetakse ja vabastatakse meie kehas sõltuvalt kellaajast. Selle tase tõuseb õhtul ja langeb hommikul. Melatoniini lisandina juurde võtmine võib olla väga tõhus viis unetuse ja unehäirete leevendamiseks, mis mõjutab umbes 30% täiskasvanuid kogu maailma elanikkonnast.

Krooniline unetus võib esile kutsuda pideva väsimustunde ja energia puuduse. Unehäirete sümptomite hulka kuuluvad probleemid uinumisega, ebaühtlane uni kogu öö vältel mitu korda üles ärkamistega, halb une kvaliteet ja liiga vara ärkamine. Niisuguste probleemide puhul tuleks aga kindlasti unearsti poole pöörduda.

Halb unekvaliteet ja liiga väike arv magatud öötunde mõjutavad väga tõsisel määral meie tervist. See on väga halb uudis ka nendele, kes on kimpus kaaluprobleemidega, kuna kvaliteetne ööuni mõjutab otseselt meie seedesüsteemi.

Oluline on veel teada, et mobiiltelefonide, arvutite, tahvelarvutite ja televiisorite ekraanide poolt eralduv sinine valgus takistab melatoniini tootmist. Vähenenud melatoniini on seostatud ka vananemise, Altzheimeri tõve, teise tüübi diabeedi, vähi ja kõrge vererõhuga. Melatoniini lisamine võib olla tõhus viis unetuse leevendamiseks.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *